VÁŽENÍ PRIATELIA KOLAGÉNU

10.06.2013 03:04

Predstavujeme Vám článok Dr. Marka Rachwal s receptom na zachovanie mladosti a zdravia. Dr. Rachwal je v Poľsku známym propagátorom zdravého životného štýlu a špecialistom na diétne výživy.

 

 


Motto:
Jednému zostarne najskôr srdce. Inému duša.
Nájdu sa aj postarlí mladíci.
Avšak neskorá mladosť v človeku utvára druhú mladosť.


Zarathustra

 


Často posudzujeme, že na zhoršený stav našej morfológie (stavby tela) má vplyv nedostatok nejakej látky - avšak takmer vždy to má úzku väzbu s kondíciou našho spojivového tkaniva, konkrétnejšie - telesného kolagénu.

Pri porovnávaní výskumov, ktoré opakovane prebiehajú čo pár rokov, môžeme vyčítať, že hladina erytrocytov, leukocytov aj krvných doštičiek sa postupne znižuje. Mali by sme vedieť, že takmer vždy je to sprevádzané tiež degradáciou kolagénu, prítomného v stenách našich ciev.

Zmenšovanie množstvo bielych krviniek svedčí o zhoršovaní obranyschopnosti, menšia koncentrácia červených krviniek komplikuje potrebné okysličovanie orgánov a tkanív, čo automaticky urýchľuje procesy poškodzovania cievnych buniek a ich starnutie.

V takejto situácii vzniká už navždy problém s výmenou kyslíka a živín medzi krvou a bunkami iných tkanív. Na spoji vlásočnicových ciev a buniek a taktiež v cievach sa nachádza kolagén, ktorý je prenášačom (mostom) pre látkovú výmenu.

Čo z toho plynie?

Po prvé - buďme predvídaví. Genetická štruktúra nášho telesného kolagénu, ktorú sme zdedili po svojich predkoch, má ohromný vplyv na dĺžku nášho života. Ak máte silnú stavbu spojivového tkaniva a "dobrý", hustý kolagén, potom máte genetické predispozície prekročiť "stovku".

Odolnosť Vášho tela proti mnohým ochoreniam a ich prejavom je vyššia, ak máte dobrý kolagén. Ak však máte slabé spojivové tkanivo, musíte dávať pozor dvojnásobne. Silné spojivové tkanivo tvorí prekážku pre šírenie chorôb. Naproti tomu oslabený telesný kolagén môže ovplyvniť častejší vznik zápalov či rakovinového bujnenia. Ľudia s odolným kolagénom sa tiež rýchlejšie dokážu vyrovnať s patologickými zmenami v období rekonvalescencie.

O tom, že je kolagén bielkovinou mladosti sa môžete presvedčiť pohľadom do zrkadla. Vrásky sú samozrejmým znakom staroby a jednoduchým výsledkom rednutie kolagénových vlákien v kožnom tkanive.

Zaiste sa teraz radi dozviete, akú kvalitu bielkoviny mladosti máte vo svojom tele Vy. Tak prosím. Na to, aby ste si mohli urobiť orientačný odhad, sa nemusíte poddávať žiadnym komplikovaným výskumom. Ak nemáte strach z pravdy, potom vedzte, že máme vo svojom tele jedno miesto, v ktorom si môžete túto tajomnú bielkovinu - kolagén - ľahko prehliadnuť. Jedná sa o očnú dúhovku, ktorú môžeme bez problémov sledovať vo zväčšovaciom podsvietenom zrkadielku. Dúhovku tak môžeme sledovať vo chvíli, keď sa nachádza tesne za priezračnou rohovkou. Skladá sa okrem iného so zvieracích a rozbaľovacích svalov zrenice a tiež z mnohých vlásočnicových cievok.



 To však voľným okom neuvidíte. Observovať môžete povrch dúhovky, skonštruované spôsobom typickým pre spojivové tkanivo, predovšetkým z bielkovín, z ktorých tri štvrtiny tvoria kolagénové vlákna.

Pokiaľ má Vaša rohovka ideálne jednoliaty povrch, za ktorý vďačí hustá a kompaktná štruktúra kolagénu, potom patríte medzi 5 - 6% populácie šťastlivcov čakajúcich na dlhovekosť.

Túto väzbu medzi najsilnejšie, ideálne spevnenú stavbou dúhovky a dlhovekosťou (býva takmer u 30% devedesiatnikov a u viac ako 45% storočných), dokázalo už mnoho výskumov tohto typu v najrôznejších krajinách sveta na rôznych skupinách sledovaných osôb.

Väčšina lekárov o tomto vie, ale takéto výskumy sa nepublikujú, pretože by na nich spoločnosť mohla prudko reagovať.

Skôr však patríte medzi štatistickú väčšinu z nás, ktorých povrch dúhovky vyzerá ako by bol deravý a dovoľuje dovidieť až na zväzky jemných krížiacich sa vlákien, ktoré utvárajú drobnú sieťku. Môžete v nej uvidieť priehlbiny a dutiny duhovkových tyčiniek?

Vo väčšine prípadov to znamená, že vlastník takejto dúhovky nanešťastie disponuje tiež redším kolagénom - a to nielen v očnej buľve, ale v celom organizme.

Čo na to povedať? Nešpor si na dôchodok, pretože genetická šanca na užívanie úspor v dôchodku sú márne?

Predvídanie dĺžky života dodnes patrilo skôr k tématikám podpriemernej literatúry. Po rozšifrovaní genetického kódu človeka a s rozšírením vedomostí o bielkovinách to však prestáva byť science - fiction. Blíži sa čoraz viac k desivej realite.

Niektorí vedci sú presvedčení, že im kolagén môže vysvetliť viac informácií ako DNA. Kvalita telesného kolagénu je tak bezľútostným meradlom biologickej kvality celého organizmu. Stále častejšie a vážnejšie sa rozoberá aj skutočnosť, že vo fibroblastoch je ukrytý nielen obraz metabolizmu, ale aj biologické hodiny s celkom presne nastaveným posledným zvonením.

Pýtate sa, či je možné tieto hodiny nejako pribrzdiť, či odložiť ich zvonenie na neskôr?

Ale samozrejme.

V tejto tematike toho môžete urobiť celkom veľa!

Najskôr je potrebné si uvedomiť, že kvalita zdravia a dĺžka nášho života, ak opomenieme nehody, vojny, živly a epidémie, záleží len na dvoch veciach: na genetickej matrici nášho kolagénu a na našej osobnej starostlivosťi o stav bielkovín v spojivovom tkanive.

Nehovoríme tu o predchádzaní cievnym ochoreniam alebo rakovine. Nefajčenie, nízkocholestreolová diéta, častá diagnostika aj Nás majú uchrániť pred náhlou smrťou (rakovina, mŕtvica, infarkt), ktoré sú pri pohľade na biologické hodiny ešte rýchlejším či tragickým ukončením.

Ak však dokážeme udržať svoje bielkoviny v spojivovom tkanive v dobrej kondícii, zachováme najdôležitejšiu zložku svojho organického potenciálu, čím pribrzdíte aj svoje biologické hodiny.

Máte čisté svedomie vo vzťahu k svojmu kolagénu? Určite sami dokážete povedať, ako sa staráte a čo robíte pre omladenie svojho spojivového tkaniva. Zriedka sa môžeme stretnúť s človekom, ktorý by si tu nemohol posťažovať na to, že sa k svojmu organizmu občas nesprával veľmi dobre.

Mali by ste vedieť, že o Vašom skutočnom biologickom veku nerozhodujú prvé cifry rodného čísla, ani počet šedivých vlasov, výraz v očiach ani telesná postava. O tom, koľko Vám je skutočne rokov, rozhoduje kondícia bielkovín, spájajúcich všetky bunky Vášho tela. Je to práve kolagén, ktorým je Váš organizmus doslova zaplavený, čo tiež zrkadlí jeho skutočný biologický potenciál.



Z akéhokoľvek kúsku spojivového tkaniva za pomoci mikroskopu, pri porovnaní miery množstve hydroxiprolinu a tzv. dynamickej lepivosti (celistvosti), možno vyčítať hustotu a obsah kolagénu. S veľkou pravdepodobnosťou sa dozviete aj svoj skutočný biologický vek a aké sú Vaše šance na dlhovekosť. Ak toto kritérium sledujeme, stretávame sa u dôchodcov "zdravých ako repa" s biologickým vekom tridsiatnika, prípadne, a to nanešťastie oveľa častejšie, u tridsiatnikov s imunológiou a morfológiou dôchodcu.
Preto je tak veľmi dôležité zachovávať v priebehu celého života štruktúru a hustotu svojho telesného kolagénu v dobrej kondícii.

Prestaňme už premýšľať o kolagéne iba vo forme proteínovej sieťky ochraňujúcej tvár pred vráskami!!!

Predsa kolagén je bielkovinou, ktorá sa podľa výsledkov výskumov v našom tele vyskytuje v niekoľkých desiatkach rôznych typov, základná bielkovina spojivového tkaniva, ktorá prepája, viaže a určuje tvar našich orgánov. Plní tiež pomocné funkcie, ochranné, zúčastňuje sa výživy buniek pričom dokáže obnovovať a regenerovať niektoré časti nášho tela. Je to naozajstná bielkovina mladosti!!

Ak si Váš telesný kolagén zachová svoju mladistvú štruktúru a potenciál, vo Vás tiež mladosť zostane.

Ak má ktokoľvek o tomto najmenšie pochybnosti, nech sa skúsi pozrieť na prácu bielkovín v spojivovom tkanive v situácii, ktorá sa nám stáva pomerne často. V následku choroby či mechanického poškodenia tkaniva úrazom sa práve tieto bielkoviny starajú o opravu poškodených častí tela. Aby mohol začať proces hojenia, je bezpodmienečne nutná aktivita zložiek spojivového tkaniva. Na zranenia, zlomeniny, mŕtvicu aj iné zdravotné problémy môžeme po určitej dobe zabudnúť, ale to len vďaka tomu, že vzniknuté škody nimi boli opravené.

Stačí sa pozrieť na jazvu - smiešne malú cenu za prežitie. Uvedomte si, že bez procesu hojenia by už zrejme život nemohol ďalej pokračovať. Procesy obnovovania a regenerácie nie sú využívané len v prípade chorôb či úrazov. Väčšina zložiek ľudského tela sa po určitej dobe cyklicky obnovuje. Kolagén obsiahnutý v pečeni býva celkovo premenený po necelom mesiaci, v kostiach po viac ako roku. Spojivové tkanivo je úzko zviazaná s celou biologickou látkovou premenou, teda nielen s bielkovinami. Pokiaľ sa teda jej životaschopnosť zhoršuje, aj telo tento stav pocíti. Budete vysilení a unavení, ako to býva napríklad v následku chorôb. Ľudia, u ktorých klesá hladina telesného kolagénu, náhle potrebujú viac času na odpočinok po vyčerpávajúcom dni, rekonvalescencii po chorobe sa u nich predlžuje mení sa chemizmus v mozgu, čo má vplyv aj na stav psychiky. Bohužiaľ vzniká aj riziko, že niektoré z týchto následkov im zostanú do konca ich života.

Vskutku učebnicový príklad máme u žien vchádzajúcich do menopauzy. Hladina kolagénu sa u nich znižuje až na 30% v priebehu necelého roka!

Ak už ste sa tieto informácie dozvedeli, tak na ne nezabudnite a začnite na sebe pracovať. Pomerne často vídame situáciu, kedy si človek s dobrou genetickou výbavou kolagénu svoj životný kapitál jednoducho zničí fatálnym spôsobom života, nesprávnou výživou a lenivosťou.

Za 20 - 30 rokov sa bude rozvinutá spoločnosť deliť na ľudí zdravo žijúci a na ríšu chorých.

Konkrétne príklady
Recept pre všetkých vo veku 30 - 70 rokov a oboch pohlaví, ktorí nepracujú fyzicky:

    
úplne bezpodmienečne aspoň 30 - 45 minút každodenne športovať
    
čo najčastejšie "vyhladovať" svoje fibroblastové bunky, čo jednoducho znamená: vo výžive čo najmenej jednoduchých cukrov a zvieracích tukov
    
nenarušovať denný rytmus, tzn. nebrať prácu na trojzmennú prevádzku, nevynechávať noc, spať pravidelne a chodiť spať tak, aby ste ráno vstávali ku svojim povinnostiam sami od seba
    
postarať sa o dostatočné okysličovanie organiz
mu a držať sa zďaleka od toxických látok
    
vždy sa živiť pokrm
om, ktorý priaznivo ovplyvňuje syntézu bielkovín spojivového tkaniva alebo jednoducho a systematicky požívať kolagén v kapsuliach.

Komentár k receptu
Pohyb a cvičenie odporúčajú špecialisti mnohých odborov, ale výsledky sú mizivé, ak na túto nevyhnutnú procedúru jednoducho človek nemá charakter. Napriek tomu je však pohyb nevyhnutný, ak chcete napraviť stav kolagénu vo Vašom organizme. A prečo? Napríklad preto, že pohyb je podmienkou pre okysličenie buniek potrebných pre syntézu kolagénu: fibroblastov, chondrocytov a v menšej miere aj keratinocytov. Musí byť intenzívne, aby okysličenie vystačilo na výrobu toľkých bielkovín spojivového tkaniva, koľko ich podlieha degradácii.

Ak sa Vám však znova nepodarilo dlhšie ako mesiac navštevovať fitnes centrum a či Váš rotoped opäť skončil na pôde, potom to skúste inak a prinúťte sa k inému druhu pohybu. Nájdite si 1/8 úväzku vo fyzickej práci (napr. večer v pekárni), kúpte si psa s ktorým budete behať alebo natrvalo poškoďte výťah. Alebo sa intenzívne venujte distribúcii, čo Vás prinúti k "obchádzaniu". Pohyb je nutný. Život medzi sedadlom v aute, kreslom v obývačke, stoličiek pri pracovnom stole a Vaším lôžkom - zabíja procesy syntézy Vášho organizmu, zabíja Váš kolagén a vo výsledku zabije o tridsať rokov skôr aj Vás. A to môže byť aj bez rakoviny, infarktu, mŕtvice alebo nákazlivej choroby. Zomrieť môžete na komplikácie pri chrípke, nevinne vyzerajúci zápal alebo na vedľajšie následky ľahkého zranenia. Než však zomriete, už dávno Vás bude trápiť mnoho ďalších zdravotných problémov.

"Kolagénová" diéta nie je diétou "1000 kalórií" ani Montignaca. Zahŕňa a zdôrazňuje potrebu konzumácie veľkého množstva zeleniny a ovocia, ale aj rastlinných i živočíšnych proteínov a predovšetkým potravín, ktoré väčšina diét proti nadváhe zavrhuje. Sú to želatína (osobná poznámka Agar-Agar, pozri internet), výpekom, bravčové nožičky, koleno, rybie paštéty, slanina a každá jedlá časť kože stavovcov aj bezstavovcov. Nie je to príliš náročná diéta. Napriek tomu však medzi ľuďmi, ktorí sa podľa nej stravujú, zriedka nabehneme na tučných. Isté ústupky samozrejme vyžaduje. V kategórii: škroby, uhľohydráty a tuky. Týchto zložiek potravy jedzme proste čo najmenej.

Mimo pokrmy obsahujúce kolagén, preferujte tiež všetko jedlé, čo obsahuje vitamín C. Tento vitamín je hlavným aktivátorom syntézy kolagénu v bunkách.

Za nič na svete by sme nemali, ba priamo nesmieme dopustiť zníženie jeho hladiny v našom organizme. Na otázku ako sa teda máme živiť - krátko povedané? Odpoveď znie: tak, ako trénujúci športovci, ale skromnejšie.

A ak niekto nemá čas? Je odkázaný na hromadné stravovanie, fast food, alebo z iných príčin na nezdravú kuchyni?

Vtedy je bezpodmienečne nutné doplňovať diétu suplementami. Absolútne minimum tvorí vitamín C a kolagén v kapsuliach!!

!! ALE POZOR!! Pod názov "kolagén" na balení sa zvyčajne skrývajú proteínové hydrolyzáty, teda jednoducho husto obrúsené peptidy z bravčových alebo hovädzích vlákien, a často je to obyčajná želatína. Výsledky
garantujú iba výroboky obsahujúce biologicky aktívny kolagén.

Na svete je stále jednoduchšie žiť a vznikajú najrôznejšie možnosti, ako si možno pobyt na tejto planéte o niečo predĺžiť
- Ako nášmu druhu, tak aj jednotlivým predstaviteľom druhu homo sapiens.

Určite stojí za to, to využiť!

Dr Marek Rachwał
boli využité výsledky výskumov doktora Marka Bardadyna__
(Dr. M. Rachwał nebude prepojený so sieťou Colway)


Čo myslite k akému PRODUKTU nadviazal Dr Rachwał??

Existuje všeobecne iba jeden produkt v podobe kapsúl, obsahujúcich lyofilizát kolagénu tretieho rádu: COLVITA

COLVITA

—————

Späť